Bolesť

Veľmi často preberanou otázkou je, ako veľmi bolí tetovanie a tak som sa rozhodol pripraviť pre Vás článok o bolestivosti tetovania. Záleží od mnohých faktorov, na ktoré sa teraz spoločne pozrieme. Nenechajte sa odradiť týmto článkom, pri menších tetovaniach je možné, že budete cítiť len jemné pichanie, čo je v článku klasifikované ako bolesť, čo znie trošku strašidelnejšie, ako v je v skutočnosti. Veľa ľudí , ktorých som tetoval, vraveli, že ako sa báli a že nič to nebolo alebo že to bolo v pohode znesiteľné, aj pri väčších tetovaniach. Pri väčších tetovaniach, ktoré trvajú spravidla dlhší čas, je možné použiť  rôzne umŕtvovacie krémy, ktorých je na trhu požehnane, a využiť niektoré rady, ktoré nájdete aj v tomto článku, ako aj v článku čo robiť pred tetovaním. Poďme nato.

 

Najdôležitejšie je umiestnenie. Ako prvé pripájam obrázok, ktorý označuje ako najmenej bolestivé, tak aj najbolestivejšie miesta na tetovanie, je to taký všeobecný predpoklad, no praxou som zistil, že nie vždy to platí. Najmenej bolestivá časť je napríklad vrchná časť predlaktia, no na zápästí a v zhybe, kde máme kĺb, to už bolí viac, rovnako aj lakeť a podobne. Dovolím si tvrdiť, že najviac bolia miesta, kde máme najviac nervových zakončení a teda chodidlá, dlane, ako aj ich vrchné časti, prsty, krk, hlava,  kľúčna kosť, rebrá, brucho, chrbtica, miesta, kde sa nám spájajú končatiny a teda okolie kĺbov alebo priamo na nich a treba mať na pamäti, že na  niektorých miestach na tele, sa môže bolesť líšiť z centimetra na centimeter.

Dôležitú úlohu zohráva aj čas. Čas je dôležitý, na začiatku je možné, že tetovanie bude bolieť prvých cca 15 minút, potom bolesť ustúpi a postupne sa bude stupňovať, kedy po 4-5 hodinách, bude nepríjemné aj utieranie zvyšnej farby z pokožky. Len pre porovnanie, extrémne prípady, kedy sa tetuje na súťažiach a podobne, časovo je to kľudne aj vyše 12 hodín, samozrejme za použitia rôznych prípravkov. Takže nie je bolesť ako bolesť.

Prah bolesti. Toto je individuálny faktor. Ženy obecne znesú viac ako muži, dokonca som sa stretol aj s prípadmi, kedy to niekoho nebolelo vôbec, ako mužov tak aj ženy, aj po dlhých hodinách, alebo, veď sme dospelí ľudia, sa im to jednoducho páči.  Myslím, že každý pozná ten svoj, ak sa rozplačete, po porezaní, prah bude zrejme nízky. 

Vplyv na bolestivosť tetovania má samozrejme aj technika tatéra a použité ihly, keďže existujú rôzne druhy ako ihiel, tak aj techník.

Typ pokožky a stav pokožky, toto je téma na dlhšie, pre náš článok nám však stačí vedieť  že, pri hrubšej pokožke ide ihla ťažšie do pokožky, tým pádom je vyvíjaný väčší tlak na pokožku, pri mastnejšej zasa horšie prijíma farbu, čo v skratke znamená väčší tlak a viac času a teda bolesti na konkrétne tetovanie. V tomto spojení, by som rád ešte dodal, že pokožka na tele nieje všade rovnaká, kým na lýtku je tvrdšia, na rebrách je omnoho jemnejšia .

KlientPodstatným a posledným faktorom je klient osobne, treba mať na pamäti, že ak klient potrebuje pauzu, v horšom prípade často, bude to dlhšie trvať a teda viac bolieť, ideálne je vydržať, kým spraví pauzu tatér, ktorý ju potrebuje na rôzne úkony spojené s výkonom práce. Pri každom pohybe, ktorý klient nečakane spraví, môže spraviť tatér chybu, ktorú v LEPŠOM prípade bude musieť odstrániť a bude to dlhšie trvať, najhoršie čo môže klient spraviť, je náhlenie tatéra, tatér sa potrebuje sústrediť, tetovanie je zložitá práca, preto mu treba poskytnúť, čo najviac pokoja a maximálne spolupracovať, pre čo najlepší výsledok a najmenej bolesti.

Toto je zhrnutie tých najpodstatnejších faktorov, ktoré mi napadli.

Na záver by som ešte dodal zopár viac či menej s bolesťou súvisiacich, ale podstatných detailov. Umiestnenie konkrétneho tetovania záleží od veľkosti a tvaru motívu z estetického a anatomického hľadiska a nie od bolestivosti daného miesta. Umiestnenie tetovania vzhľadom na bolestivosť miesta, Vám musí vytvoriť alebo upraviť tatér na mieru. Rád by som vyvrátil fámu, pretože sa s ňou neuveriteľne často stretávam, že “biela farba bolí a nieje ju vidieť“ a ľudia by sa jej najradšej vyhli, pričom práve biela farba, môže spraviť tú najlepšiu službu . Biela farba sa tetuje nakoniec, aby sa zamedzilo miešaniu pigmentov. Pretože sa tetuje nakoniec, aj najviac bolí. Síce biela patrí k pigmentom, ktoré pokožka horšie prijíma a treba ju tam aplikovať viackrát, ale rovnako ako aj mnoho iných pigmentov oproti napríklad červenej. Ako veľmi je vidieť, záleží od pigmentu pokožky, obecne platí, čím tmavšia pokožka, tým menej ju bude vidieť.